Čustvena debelost – kako nas negativna čustva in travme iz preteklosti redijo
Vam čustvena debelost preprečuje hujšanje in popolno postavo?
Ko je čustvena debelost vaša težava, ste zavestno ali podzavestno prišli do zaključka, da je bolj varno biti debel. Ko pride do tega, ste vi tisti, ki pošiljate svojemu telesu sporočilo, da je biti debel, najboljši način zaščite pred čustvenimi stresi iz vašega življenja.
Čustvena debelost in čustveno prehranjevanje – kakšna je razlika?
Čustvena debelost se razlikuje od čustvenega prehranjevanja. Čustveno prehranjevanje se zgodi, ko ustvarite asociacijo med hrano in pozitivnim čustvenim stanjem, kot je ljubezen, radost, sreča, brezskrbnost ali varnost. Gre za klasični scenarij »tolažilne hrane«, ko jemo zaradi tolažbe, za zabavo ali razvedrilo ali preprosto zaradi užitka.
Čustveno prehranjevanje je nekaj, kar vsakdo počne do določene mere, zlasti v kulturah, v katerih ljudje spoštujejo obred priprave in delitve hrane. Čustveno prehranjevanje bi lahko, na prvi pogled pojasnilo, zakaj so nekateri ljudje debeli, vendar vsi poznamo cel kup čustvenih jedcev, ki uživajo v hrani, jo povezujejo z ljubeznijo in tolažbo, jedo, kadarkoli želijo in niso prekomerno težki. Njihova telesa enostavno ne želijo biti debela.
Katerakoli oblika zaužitja hrane, ki nima namena prehranjevanja, je neka oblika čustvenega prehranjevanja.
Čustvena debelost je, po drugi strani, dejanska, zavestna ali podzavestna potreba po debelosti, kot oblika čustvene strategije za preživetje. Teoretično to pomeni, da je oseba lahko čustveno debela, kljub odsotnosti kakršnekoli pozitivne asociacije s hrano in kljub temu, da pri zaužitju hrane ne čuti nobenega zadovoljstva – v tem primeru ni pomembna hrana, ampak debelost.
Šele takrat, ko oseba, ki želi shujšati, naredi korak naprej, pri odkrivanju in odpravljanju vzrokov čustvene debelosti – če je le-ta njena težava, – se lahko začnemo pogovarjati o vseh ostalih stvareh: prehranjevalnih navadah, o hrepenenju po hrani, o ravni energije, in kaj je zanjo težavno in kaj enostavno, v življenju in pri hujšanju. Od tu naprej lahko načrtujemo, kako bomo obravnavali in odpravili razloge, zaradi katerih njeno telo želi biti debelo.
Večkrat se zgodi, da ko se ljudje spoprimejo s svojo čustveno debelostjo, težava s težo enostavno izgine. V bistvu je precej nesmiselno sploh debatirati o kakršnikoli strategiji za hujšanje, vse dokler imate psihične in/ali čustvene razloge, zaradi katerih čutite, da morate biti debeli – razen, če se s težavo, ki vas tare, ne spoprimete. V primeru čustvene debelosti, bo vsak, še najbolj enostaven in najmanj naporen pristop k hujšanju, spodletel. Nekdo bi vam lahko rekel, da vse, kar morate vsak dan storiti, da shujšate je, da dvignete svoje mezinec, trideset dni zaporedoma, enkrat dnevno. In če je čustvena debelost vaša težava, boste vedno našli razlog, da tega programa ne boste dokončali. Ali boste na to nalogo pozabili, ali ne boste imeli časa, druge stvari vam bodo enostavno v napoto. Svoj shujševalni trud boste sabotirali, zato ker je potreba po debelosti, za vas nujno potrebna za preživetje.
Teme čustvene debelosti
Vsak vdor v vaš »varen prostor« lahko povzroči čustveno debelost, saj debelost simbolično širi meje vašega varnega območja. Debelost lahko ustvari razdaljo med vami in drugo osebo, predmetom ali situacijo, ki vdira v vaš prostor. Vse oblike nasilja: fizične, psihične in čustvene, so nespoštovanje vaših meja.
Psihično in čustveno nasilje
Čustveno nasilna razmerja – z osebami, ki nas kontrolirajo, o nas poizvedujejo in nam gospodujejo – so oblike nespoštovanja vašega psihičnega in čustvenega »prostora«.
Če ste v odnosu z osebo, ki je čustveno ali psihično nasilna, ki ves čas neti spore, vas ves čas kontrolira, če je to družinski član ali sodelavec in imate občutek, da ne morete nikamor zbežati, poiščite pomoč. Debelost lahko med vami in takšno osebo ustvari razdaljo. Na ta način se začnete skrivati v svojem telesu. Zaradi debelosti se lahko počutite varnejše.
Podobno se dogaja v naravi. Živali, ki ne morejo uteči svojim plenilcem, se včasih enostavno povečajo do te mere, da se jih plenilec ne bo želel dotakniti. Pomislite na slone in kite. Plenilcem ne morejo ubežati, vendar jim je zanje vseeno, saj jih nikoli ne bo nihče poskušal napasti. Tudi mi lahko posledično postanemo kot kiti.
Drug škodljivi učinek čustvenega nasilja, pa je poleg debelosti, da naše telo ne zdrži hudega čustvenega stresa zelo dolgo, brez posledic, in lahko zbolimo. Kronični čustveni stres je eden od vzrokov za kronične bolezni, avtoimune bolezni, raka,…
Če ste v nasilnem odnosu katerekoli vrste, potrebujete pomoč, zato jo poiščite pri družini, prijateljih ali strokovnjakih. Odnos se mora bodisi spremeniti, bodisi končati. Včasih, če tistega, ki vas zlorablja, soočite z dejstvi, se lahko zgodi, da se bo tudi on začel zavedati, kaj počne in se bo spremenil. V večini primerov čustvenega nasilja pa tisti, ki drugega zlorablja, niti ne sluti, kaj se mu mota po glavi ali ni sposoben ozavestiti ali priznati, da počne kaj narobe.
Ne podcenjujte svojih čustev, tako da zadevo ignorirate, saj so prav čustva tista, zaradi katerih ste in ostajate debeli. Če želite shujšati, se mora spremeniti narava vašega odnosa in prav tako se morajo spremeniti tudi vaša čustva. Enostavno se morate počutiti varne v družbi kogarkoli v vašem življenju. To je vaša pravica in če je trenutno nimate, jo zahtevajte.
Začnite si priznavati svoja čustva. Resnična so, pomembna in morajo biti izražena. Pogovorite se z ljudmi, ob katerih se počutite varno, in to počnite, dokler svojih čustev ne boste razumeli tako dobro, da jih boste kasneje sposobni izraziti na učinkovit način tudi pred tistim, ki vas zlorablja. Pri razreševanju se lahko zgodi, da bosta oba potrebovala svetovanje ali posredovanje tretje osebe. Zavedajte se, da je šikaniranje vrsta nasilja, ki se lahko tudi sodno preganja.
Včasih je že zavedanje, da vas strah sili v debelost, vse, kar potrebujete, da bi se rešili čustvene debelosti. To vsekakor ne more odpraviti težav v vašem odnosu, vendar pa vas lahko za vedno preneha siliti k temu, da se redite.
Fizična in spolna zloraba lahko ustvarita čustveno debelost
V primeru fizične zlorabe, ko pride do kršenja vaših fizičnih meja, debelost ustvari med vami in osebo, ki vas zlorablja, ne le mejo, ampak pravi ščit, podoben tistemu, ki se vzpostavi pri čustveni zlorabi. Čustvena debelost dobesedno zadrži osebo, ki vas zlorablja, dovolj daleč stran od vas. Včasih, v primeru spolne zlorabe, se začnete rediti, ker menite, da oseba, ki vas zlorablja, ne bo želela zlorabljati nekoga, ki je več deset kilogramov pretežek.
Mnogi ljudje s svojo debelostjo, uspejo osebo, ki jih zlorablja, prepričati, da jih pusti pri miru. V teh primerih jih njihova debelost čisto zares zaščiti. Žal pa v njihovi podzavesti pusti tudi skoraj trajne posledice. »Skoraj« trajne zato, ker ni potrebno, da ostanejo trajne; obstajajo različne terapevtske tehnike, ki jih lahko uporabite in s tem za vedno odstranite asociacijo med »biti debel« in »biti varen«.
Če ste bili v preteklosti zlorabljeni, lahko vaša nerazrešena čustva, na vas še vedno močno vplivajo in povzročajo nezaupljivost do ljudi ter posledično čustveno debelost. Vendar vedite, da se lahko iz okov čustvene debelosti rešite.
V primeru fizične ali spolne zlorabe nemudoma poiščite pomoč! Zloraba se mora končati in to takoj zdaj! Da se boste počutili varne, poiščite toliko pomoči, kolikor je potrebujete, vključno s pravno pomočjo. Vaše zakonite pravice so kršene in pravico imate do pravne zaščite. Vi morate biti varni in kar se izgube teže tiče, vi se morate počutiti varno.
Skrivanje pred zunanjim svetom
Medtem, ko strah pri nekaterih ljudeh povzroči debelost, vodi druge v hudo mršavost. To so velikokrat ljudje z motnjo anoreksije, ki želijo biti nevidni za svet. Čutijo, da če bodo drobni, jih ljudje ne bodo opazili. Na podoben način je tudi pridobivanje teže, način skrivanja pred svetom. Tako kot ima želva zaščitni oklep, v katerega se skrije vsakič, ko jo kdo napade, je lahko tudi čustvena debelost zaščitna lupina, ki nam omogoča, da se skrijemo pred grožnjami iz našega življenja. Tako je en način skrivanja postati manj viden, pri drugem pa gre za umik v svoje telo – pod lastno debelost.
Ni pomembna dejanska realnost grožnje; pomembno je, na kakšen način vaše telo interpretira grožnjo in s tem določi, kakšen bo odziv.
Telo neke osebe lahko potrebo po skrivanju prevede v potrebo po tem, da postane kar se da suho. Telo druge osebe si bo potrebo po skrivanju razlagalo po tem, da postane kar se da debelo. Gre za povsem enaki potrebi, s popolnoma nasprotujočima si strategijama.
Kdor je velik, je glavni
V otroštvu se nam zdi logično, da so odrasli glavni. Nekje v naši podzavesti ta asociacija, med »biti velik« in »biti glavni«, še vedno obstaja. Mnogi ljudje se v vlogi avtoritete počutijo mnogo bolje, če so veliki. Podobno povezavo lahko naredimo tudi med biti fizično velik in biti pomemben. Pomembna oseba je »veliki« mož – Veliki šef, Veliki vodja in Veliki poglavar. Policist se, na primer, lahko pogosto počuti varnejšega, če je velik, saj velikost in teža iluzorno nakazujeta na avtoriteto. Ta vidik se lahko izrazi kot čustvena debelost pri tistih, ki se počutijo sami v sebi majhne in nevredne.
Kaznovanje samega sebe in čustvena debelost
Mogoče želimo biti debeli zato, da bi sami sebe kaznovali, ker ne čutimo, da smo vredni uspeha, lepega telesa, ljubezni ali spoštovanja drugih ljudi. Lahko smo jezni tudi sami nase. V tem primeru je čustvena debelost metoda kaznovanja samih sebe. Primer je lahko nekdo, ki je v preteklosti do smrti povozil človeka na nepreglednem ovinku, ker ga ni videl. V mesecih in letih po nesreči, se lahko v groznem kesanju redi in redi. Radikalen, kroničen stres aktivira programe za debelost in debelost je kazen, ki jo naloži sam sebi.
Upor in čustvena debelost
Če je vaša družina obsedena z zdravjem, telovadbo in/ali hujšanjem, je lahko nabiranje kilogramov tudi oblika osebnega upora. Mogoče svoji družini sporočate: »Prikrajšani boste za zadovoljstvo, da shujšam.«
Pri uporu gre vedno za moč in nadzor. Vsakdo si želi zdravo mero nadzora nad svojim življenjem, zato nekateri uporabijo debelost, kot način lastnega uveljavljanja. Če kdo hoče, da shujšate ali vas k hujšanju sili ali vas ne sprejema takšnih, kot ste, boste morda želeli ostati debeli samo zato, da bi ponovno vzpostavili nadzor nad svojim življenjem.
Debelost in prekomerna teža se drastično povečuje tudi pri otrocih. Starši, da bi otroka zaščitili pred bolečino, se na različne načine trudijo, da bi otrok shujšal. Ne glede na to, kako dobronamerno je to, lahko povzroči, da se njihov otrok pri svojem prehranjevanju počuti nemočnega. Zato lahko vsak denar, ki ga otrok ima, porabi za nakup nezdrave hrane, z namenom, da bi za svoj denar dobil čim več kalorij.
Starši in drugi družinski člani bi se morali zavedati, da lahko z nerganjem in kritiziranjem ter »siljenjem« otroka, da shujša, pošiljajo dve škodljivi sporočili:
- »Ne ustrezaš mi takšen, kot si.«
- »Bolje od tebe vem, kaj je dobro zate.«
To lahko vodi do užaljenosti in želje, da zanalašč ostanemo debeli. Lahko rečem, da sem v svojem procesu nabiranja kilogramov in hujšanja imela srečo, saj so me moji bližnji sprejemali tako v fazi, ko sem se redila, kot potem, ko sem se odločila, da za vselej shujšam. Mislim, da mi je to tudi olajšalo hujšanje. Ljudi tako ali tako ne moremo prisiliti, da shujšajo. Shujšali bodo, ko bodo pripravljeni, in to velja še posebej za otroke.
Testiranje ljubezni – odriniti proč svoje ljubljene
Če mislimo, da nas ima kdo rad, ne zaradi tega, kar smo, ampak zaradi tega, kar imamo, je logično, da se želimo znebiti tega, kar imamo, da bi videli, ali bo kljub temu ostal z nami, ali bo z nami v »bogastvu in revščini«. Če mislimo, da nas kdo ljubi samo zaradi našega videza, bomo morda želeli testirati njegovo ljubezen in preveriti, ali nas bo imel rad, ne glede na naš videz. Morda pa želimo svoje partnerje odriniti proč zato, ker se počutimo neljubljene, ali zato, ker so za nas prezahtevni, čustveno ali v postelji.
Če ste novopečena mama, mogoče čutite, da »potrebujete malo prostora zase«, in da se želite za nekaj časa odmakniti tako od vašega otroka, kot tudi od vašega partnerja. To je zelo pogost pojav. Morda srčno ljubite svojo družino in želite samo dajati, vendar če ne najdete načina, kako bi se znova napolnili z energijo, bo energije kmalu zmanjkalo. Potrebujete nekaj prostora in časa samo zase, in če si ga ne boste vzeli, bo vaše telo ta prostor poskušalo ustvariti tako, da bo postalo oklep med vami in vašim življenjem. To bo naredilo na edini način, ki ga pozna: z ustvarjanjem maščobnega oklepa, ki vas bo zaščitil pred zunanjim svetom.
Postati neprikupen in »prevara«
Če čutite, da vas bo izguba teže odtujila od vaših ljubljenih, boste seveda hoteli ostati debeli. Mogoče ste v zakonski zvezi, v kateri vi hujšate, medtem ko se vaš partner redi. To lahko vodi do napetosti. Partner lahko postane ljubosumen, ker postajate privlačnejši, lahko se počuti ogroženega, kajti »če je biti debel dovolj dobro zame, zakaj ni tudi zate?«
Mogoče ste svojemu partnerju celo privlačnejši debeli. Če mislite, da svojega partnerja privlačite zato, ker ste debeli, vas to spodbuja, da debeli tudi ostanete. Mogoče so vsi v vaši družini debeli in podzavestno menite, da ko boste postali vitki, ne boste več »družina«. S tem bi »prevarali« družino.
Zavedajte se, da se bodo z izgubo teže vaši odnosi z ljudmi morda spremenili. Če se bojite teh sprememb, boste morda želeli ostati debeli samo zato, da ne bi »kvarili zabave«. Toda če je za vas ta sprememba pomembna, se boste zavestno ali podzavestno s strahom borili vse dotlej, dokler ga ne boste odpravili. Da, tovrstne strahove lahko odpravite!
Žalovanje in čustvena debelost
Če nas kdo, ki ga ljubimo, zapusti, bodisi zaradi ločitve bodisi zaradi smrti, pogosto čutimo pomanjkanje nadzora nad situacijo. V prizadevanju, da bi osebo, ki je ni več v našem živlejnju, zadržali ob sebi, lahko pridobimo težo.
Debelost kot izgovor
Primer debelosti kot izgovora, je nekdo, ki je prepričan, da ga zaradi debelosti ne bo nihče zaposlil. Čuti, da mora najprej shujšati, če se želi zaposliti. Zaradi tega prepričanja ne bo izgubil teže. Teža mu je kot izgovor, da ne dela, in da se izogne težavam pri iskanju zaposlitve.
Teža nam lahko služi tudi kot izgovor takrat, ko se želimo izogniti soočenju v odnosih. Če kdo trdi, da mora shujšati, preden bo začel hoditi na zmenke ali imel partnerski odnos, verjetno svojo težo podzavestno uporablja za izgovor pri soočanju s svojimi težavami v odnosih. Lažje je kriviti debelost, kot soočiti se s problemom.
Dokler svojo težo izkoriščamo za to, da bi se izognili neprijetnim odprtim vprašanjem iz našega življenja, se nam bo hujšanje upiralo, saj bo teža postala grešni kozel, ki bo tako nas, kot druge, zamotil pri odkrivanju pravega problema.
Težave iz preteklih življenj
Nekateri ljudje verjamejo, da imamo pretekla življenja. Če verjamete v obstoj prejšnjih življenj, bi morda lahko razmislili o tem, ali je vaša težava s težo povezana z vašim prejšnjim življenjem. Dr. Brian Weiss je v eni izmed svojih knjig opisal zgodbo ženske, ki ni mogla shujšati. Med regresijo se je odkrilo, da je bila v prejšnjem življenju zlorabljena, zato je prišla do zaključka, da je manj verjetno, da bo spet zlorabljena, če bo pretežka. Takoj, ko je to spoznala, je svoje težave s težo z lahkoto rešila.
Druga zgodba je zgodba moškega, ki je v prejšnjem življenju živel v kulturi, kjer je biti debel, pomenilo biti bogat in vpliven. V tem življenju je njegova duša izražala željo po debelosti, saj je podzavestno izenači debelost z obiljem in pomembnostjo.
Tretja zgodba je zgodba o ženski, ki je odkrila, da je v svojih prejšnjih življenjih prevečkrat zlorabila svoje telo, da je dobila, kar je hotela. V tem življenju je zato izbrala, da bo debela, zato da bo tako prenehala uporabljati svoje telo, kot orodje za prepričevanje. Ko je to spoznala, so njene težave s težo izzvenele.
Ljudje, katerih težave s težo izhajajo iz preteklih življenj, so pogosto zelo radovedni glede svojih preteklih življenj. Ko slišijo za možnost, da so njihove težave povezane z dogodki iz prejšnjega življenja, začutijo, da morajo vzroke poiskati tam.
Travma in čustvena debelost
Zaradi travme lahko čutite, da je zunanji svet nevaren, in s tem sprožite čustveno debelost. Primer je zgodba moškega, ki je bil udeležen v hudi prometni nesreči z motorjem, in vse, kar je želel početi šest mesecev po odhodu iz bolnice, je bilo, ostati zaprt v svoji sobi in jesti. Ločitev, izguba dela ali celo prisotnost ob travmi nekoga drugega, lahko povzročijo čustveno debelost.
Premagajte čustveno debelost, povzročeno s travmo ali zlorabo
Če ste sposobni zaslediti in povezati začetek vašega pridobivanja teže z določenim dogodkom v vašem življenju, kot je na primer zloraba v otroštvu, udeleženost v prometni nesreči, partnerska ločitev ali ločitev vaših staršev, smrt ali odhod ljubljene osebe ali kakšnim drugim travmatičnim dogodkom, vam toplo priporočam, da si pridobite podporo specializiranega terapevta, kot je EMDR terapija ali tapkanje. V našem programu hujšanja dobite pregleden priročnik, s katerim ugotovite svoje pretekle in sedanje travme, ter zemljevid, kako si lahko pomagate. Danes obstaja veliko izvrstnih metod zdravljenja. Poiščite tisto, ki vam najbolj ustreza, in posvetite nekaj časa svoji težavi ter se s tem rešite svojih bolečin. To vam bo omogočilo živeti naprej in premagati čustveno debelost.
Naj še enkrat poudarim: če se ne posvetite svojim težavam, temu programu hujšanja ne morete slediti. Nihče ne more predvideti, koliko časa bo trajalo, preden bodo težave izzvenele. Gre za globok osebni proces. Težavo lahko rešite že isti trenutek, ko preberete ta članek, ali že po prvem poslušanju meditacije iz našega programa meditacij, lahko pa reševanje težave zahteva mesece intenzivnega svetovanja. Tega ni moč predvideti, vendar je že samo to, da naredite v tem procesu prvi korak, ključ do uspeha.
Nekaj pa lahko zelo preprosto izveste takoj. Vprašajte se: »Se kot vitka oseba počutim varno?« Če je odgovor »ne«, pomeni, da problem še vedno obstaja. »Si lahko sebe predstavljam kot vitko osebo?« V kolikor je odgovor »ne«, pomeni, da še vedno niste pripravljeni, vendar ne skrbite. Vse lahko spremenite. V našem programu hujšanja vam pomagam to doseči. Če kdo pohvali vaš videz ali komentira, kako vitki ste postali, ali da dobro izgledate, ali vas to osreči ali ogroža? Če se tudi v najmanjši meri počutite neprijetno, je to znak.
Le vi veste, da kakšne mere se morate temu vprašanju posvetiti. Za čustveno debelost lahko poskrbite na preprost način, a vsekakor morate poskrbeti zanjo. Ne je ignorirati. Če jo boste, ne bo uspešen noben shujševalni program, metoda ali pristop. Raje, kot da težavo ignorirate, se z njo soočite, in opazili boste, da se maščoba dobesedno topi z vašega telesa.
Sami boste vedeli, kdaj ste premagali čustveno debelost, saj se boste počutili varnejše, osredotočene, manj plašne, bolj pomirjene, srečnejše, bolj odprte, pozitivne in vsekakor bolj pripravljene prevzeti nadzor nad svojim življenjem. Pozitivna čustvena stanja se lahko razvijejo postopoma ali pa še isti trenutek, ko se s svojimi težavami čustvene debelosti odločite spoprijeti in začnete iskati rešitve.
Ni vam treba ostati debeli le zato, da bi se počutili varne. Vaše telo bo izklopilo programe za debelost in to bo začetek izgubljanja teže.
S tem in preteklimi članki sem opisala vse možne ne-fizične vzroke debelosti. Pisala sem o številnih psihičnih in čustvenih vzrokih, ki lahko v našem telesu, aktivirajo programe za debelost, kot tudi za bolezen. V naslednjih člankih pa se bom posvetila pisanju o preostalih fizičnih vzrokih, ki jih v našem programu hujšanja tudi zelo podrobno ugotavljamo in odpravljamo. Pomembno je, da ugotovite in odpravite VSE vzroke debelosti, ki delujejo pri vas, sicer izguba teže ne bo mogoča. Ko pa enkrat odpravite vzroke, postane hujšanje izjemno enostavno in avtomatično.
Viri:
- Weiss, Many lives, many masters (New York, 1988)
- Gabriel, The Gabriel method, 2008
Komentarji
Še ni komentarja.