Ali so avtoimunske bolezni ozdravljive? Razlika med ozdravitvijo in remisijo
Je avtoimunost ozdravljiva?
Ko spremljam bolnike z avtoimunostjo, ugotavljam, da se ljudje lahko zelo razjezijo, ko jim povemo, da je avtoimunost neozdravljiva. Ta odziv je posledica zmede glede razlike med ozdravitvijo in remisijo.
Razlika med ozdravitvijo in remisijo
Ozdravitev pomeni, da smo bolezen odpravili in ne potrebujemo nadaljnjega obvladovanja ali zdravljenja bolezni. Kot so pokazale znanstvene raziskave, doslej pri avtoimunosti in avtoimunskih boleznih ozdravitev ni mogoča.
Remisija pomeni, da smo zmanjšali izražanje avtoimunske bolezni in bolezen ne povzroča simptomov ali poškoduje tkiv. Vendar pa se lahko pojavijo zagoni oz. recidivi.
Ljudje lahko pogosto dajo svojo avtoimunsko bolezen v remisijo s prehrano, življenjskim slogom in z optimizacijo hranil ter tako izboljšajo kakovost svojega življenja.
Vendar je pomembno vedeti, da če damo svojo avtoimunsko bolezen v remisijo– in jo obdržimo v remisiji dlje časa – to ni zdravilo.
Ob spremljanju bolnikov z avtoimunostjo opažam, da postanejo nekateri zelo demoralizirani in obupani, ko se jim simptomi ponovijo, saj so verjeli, da so svojo avtoimunost ozdravili.
Tudi mnogi praktiki, zdravstveni delavci in holistični terapevti tega ne razumejo in bolnikom nevede dajejo lažne obljube.
Razumevanje delovanja avtoimunosti in zdrava pričakovanja, so bistvenega pomena za obvladovanje naše bolezni. Ko razumemo, da so zagoni / recidivi možni, smo, ko se pojavijo, bolje pripravljeni, da se z njimi spopademo in sprejmemo potrebne ukrepe, za hitrejšo vrnitev v remisijo.
Razumevanje avtoimunskega zagona in remisije
Avtoimunost je zdravstveno stanje, ki se pojavi, ko človekov imunski sistem napade in uniči lastno telesno tkivo. Katerokoli tkivo v telesu je lahko podvrženo avtoimunski reakciji. Avtoimunost prepoznamo po tkivnih protitelesih v krvnem testu. Protitelesa so imunske celice, ki označujejo določeno tkivo v telesu, da opozorijo imunski sistem, naj ga napade.
Zagon oz. ponovitev avtoimunskih simptomov, se zgodi, ko simptomi avtoimunske bolezni ponovno izbruhnejo. To ne kaže na neuspeh s strani pacienta ali zdravstvenega delavca – marsikaj lahko sproži ponovitev. Hud stresor, nenamerna izpostavljenost vnetnemu sprožilcu, nova ali stara infekcija, nekatera zdravila, čustven stres ali nihanja hormonov so primeri sprožilcev, ki lahko sprožijo ponovitve. Ko se staramo se sprožilci včasih spremenijo in posledično se lahko spremeni tudi naš imunski sistem.
Obvladovanje avtoimunskih zagonov
Kljub predanemu prizadevanju vrhunskih znanstvenikov in raziskovalcev, avtoimunost še vedno velja za neozdravljivo.
Zato bi moral biti cilj vsakega zdravnika, zdravstvenega delavca in pacienta, dati avtoimunost v remisijo in ohraniti remisijo čim dlje časa.
Vendar je potrebno razumeti, da se ponovitve in zagoni dogajajo.
Načrtujte svojo strategijo zdravja v primeru avtoimunskega zagona
V času pisanja tega članka imam svoji dve avtoimunski bolezni (revmatoidni artritis in sindrom nemirnih nog) že več kot 5 let v remisiji. V teh letih sem imela in obvladala dva krajša zagona.
Ker se lahko med zagonom dogaja zelo huda in hitra degeneracija telesnih tkiv in organov, je dobro, da imate izdelano strategijo za čimprejšnji izhod iz ponovitve bolezni. To storite tako, da spremljate, kaj pri vas deluje, ko se počutite dobro:
- Katera živila vas ohranjajo v remisiji?
- Kateri dodatki vam pomagajo ostati v remisiji?
- Prepoznajte vsakodnevne življenjske navade, ki vas ohranjajo v remisiji.
- Kakšna vadbena rutina vas ohranja v remisiji?
- Ali imate osebne in družbene interakcije, ki vam pomagajo ohranjati remisijo?
Prav tako je pomembno, da ugotovite, kateri dejavniki vam povzročajo zagone in jih zavestno izločate:
- Katera hrana vam povzroči zagon?
- Kateri toksini vam povzročijo zagon?
- Prepoznajte, katere navade vam povzročijo zagon?
- Kateri odnosi so morda toksični in vam povzročajo stres?
- Kje je meja glede količine in intenzivnosti rekreacije, ki vam lahko povzroči zagon?
Cilj je razumeti ključne dejavnike, ki so morda povzročili zagon in ustvariti izvedljiv načrt, ki vam bo pomagal, da se vrnete v remisijo.
Strategija pri avtoimunskem zagonu za vrnitev v remisijo
Strategija ob avtoimunskem zagonu lahko pomeni, da nekaj časa sledite strožji protivnetni dieti, da si vzamete nekaj časa za oddih in ne delate, da se izogibate stresnim dejavnikom, da si vzamete odmor od svojih prostovoljnih dejavnosti in tako naprej.
Privoščite si čim več počitka, sprostitve, umirjenega okolja, protivnetne prehrane in protivnetnega, zdravega načina življenja.
Pomagajo lahko tudi večji odmerki protivnetnih dodatkov, kot so liposomski glutation, resveratrol in kurkuma. Vendar pa zagon avtoimunske bolezni NI čas za eksperimentiranje z novimi dodatki. Prav tako ni čas, da bi uživali v vnetni tolažilni hrani.
Če redno telovadite, boste morda morali zmanjšati intenzivnost vadbe. Nekaj fizičnega gibanja lahko pomaga ublažiti vnetje v telesu, vendar je prekomerna vadba vnetna. Vključite primerno količino gibanja, ne da bi pretiravali.
Pogoste napačne predstave o avtoimunskih zagonih in remisiji
Ko gre za avtoimunost, tako konvencionalni kot alternativni modeli zdravstvenega varstva v veliki meri delujejo pod napačnimi predstavami in pomanjkanjem izobrazbe.
Kot bolnik je zelo pomembno, da razumete osnove avtoimunosti in imate realna pričakovanja. To vam bo pomagalo najti najboljše zdravstvene delavce, ki razumejo vaše stanje.
Različni ljudje imajo različne reakcije na avtoimunske bolezni in njihovo zdravljenje, tudi če imajo isto bolezen. Individualno naravnan načrt zdravljenja, ki ga razvijete s skrbnim spremljanjem, poskusi in napakami ter natančnim opazovanjem, vam bo pomagal, da ostanete v remisiji dlje, zmanjšate ponovitve in zagone hitreje premagate.
Zdrava pričakovanja v zvezi z avtoimunostjo
Pacientov pogled:
- Cilj je doseči remisijo in jo ohraniti čim dlje, brez večjih zagonov.
- Ocenite, kako vaša prehrana, hranila, življenjski slog, služba in odnosi vplivajo na vašo avtoimunost. Te spremenljivke bodo imele veliko vlogo pri spremljanju vaše avtoimunosti v remisijo, če/ko pride do ponovitve bolezni.
- V redu je, če pride do zagona. Imejte vzpostavljeno strategijo za hitro in učinkovito ravnanje, da se boste čim prej vrnili v remisijo.
- Ugotovite sprožilce, ki so povzročili zagon in se jim v prihodnosti poskusite izogniti.
Kdorkoli vam obljublja zdravilo, program ali karkoli, kar naj bi pozdravilo vašo avtoimunsko bolezen – bežite čim prej stran! S tem, ko vam obljublja ozdravitev, zgolj potrjuje dejstvo, kako malo ve o avtoimunosti.
Z vidika zdravstvenega varstva:
- Ker se dejavniki, ki vplivajo na avtoimunost, pri vsaki osebi razlikujejo, je potrebna individualna ocena in osebno naravnan načrt zdravljenja ter obvladovanja bolezni.
- Bolniki z isto avtoimunsko boleznijo potrebujejo različne strategije zdravljenja, saj se vsak bolnik sooča z različnimi dejavniki tveganja, spremenljivkami in sprožilci.
- Za vzpostavitev odnosa zaupanja z bolniki je pomembno, da jim pomagamo postaviti realna pričakovanja glede remisije. NE govorite pacientom, da lahko “ozdravite” njihovo avtoimunost.
Za več informacij o tem, kako individualno prilagoditi načrt obvladovanja avtoimunosti, kako dati svojo avtoimunsko bolezen v remisijo in kako jo v remisiji obdržati čim dlje, ter kako najhitreje priti iz zagona, če do njega pride, obiščite stran z informacijami o Programu Avtoimunost.
Preberite, kaj so povedali udeleženci Programa Avtoimunost.
Komentarji
Še ni komentarja.