Alenka Rebula
Blagor ženskam
Knjiga govori o pomanjkanju ljubezni do sebe, ki pesti mnoge ženske, in o naši poti dosamouresničenja. Obravnava odnos do telesa, do čustvovanja, do ljudi, do dela, do volje in duhovnosti …
Mnoge odrasle ženske prej ali slej z bolečino zaslutijo, da ne morejo začutiti ljubezni do sebe. Morda so si pridobile poklicno samozavest in neodvisnost, a to je vse kaj drugega kot ljubezen. Druge so upale, da bo osrečujoče, toplo občutenje sebe nastopilo kot stranski učinek plemenitega, velikodušnega življenja.
Toda naša ljubezen do sebe je nenadomestljiva. Nalog, ki jih opravlja za nas, ni mogoče zaupati nikomur. Ljubiti sebe s pristno, močno in zvesto ljubeznijo je veliko več kot imeti dobro samopodobo. Pomeni biti sposobne, da predano in goreče skrbimo zase in da se počutimo na varnem v svojih rokah.
Knjiga vam govori o ljubezni do sebe. Ponuja zatišje, zastrt prostor in čas, v katerem se lahko predrami osrečujoči življenjski navdih, in spušča tajno zaveso za vse, ki čutijo, da se morajo umakniti vase. Tam je mogoče okrevati globoko, trajno in iz lastnih sil.
Prvi del knjige je namenjen pregledu važnejših življenjskih področij, ki jih morebiti želimo premisliti.
V drugem delu najdemo sklop vsakodnevnih vaj, ki delujejo globoko in dolgoročno in s katerimi se lahko varno spuščamo v labirinte žalosti in strahu, odkrivamo svoje darove ter se dvignemo na površje v zdravilni ljubezni, žlahtne in modre – na svoji zemlji.
Blagor ženskam
ki znajo hoditi kot vile,
zemlja lahko zadiha
pod njihovimi rahlimi stopali.
Mnenje > Načelno sem skeptičen do optimističnih priročnikov o duševnem zdravju, ker je notranja preobrazba vse prej kot preprosta. Toda ta knjiga slovenske strokovnjakinje je izjema. Ponuja nam sijajno napisan premislek o ženski naravi in o ženski, kot jo določata današnji prostor in čas.
Alenka Rebula v izredno lepem jeziku pojasnjuje, kako je žensko doživljanje povezano z otroškimi izkušnjami in nas ob tem seznanja z ugotovitvami nevroznanosti zadnjega desetletja. Poglobljeno nakazuje poti do notranjih sprememb preko učenja in stika s seboj. S svojim delom je pomembno obogatila izvirno slovensko psihološko literaturo.
Mag. Janko Bohak
klinični psiholog in psihoanalitik