GOSTA ZELENJAVNA JUHA IZ LEČE IN OHROVTA
Za 2 krožnika goste, hranljive juhe
SESTAVINE
- 1 dl suhe rdeče leče brez glutena
- Glavnati ohrovt (220 g)
- 2-4 stroki česna
- Poper, sol
- Kurkuma (ali curry – opcija)
- Peteršilj
- Oljčno olje
- Kokosovo mleko (opcija)
PRIPRAVA
Lečo vsaj tri ure prej namakamo, še bolje čez noč. Stročnice vedno zelo dobro skuhajmo, najbolje pod pritiskom v ekonom loncu, da se znebimo čimveč lektinov – antihranil. Kuhamo z malo vode, ravno toliko, da bo leča pokrita z vodo, ko bo kuhana.
Ohrovt narežemo na tanjše rezine. Dodamo h skoraj kuhani leči. Zalijemo z vodo, če je potrebno, pokrijemo s pokrovko in podušimo. Pazimo, da se ne razkuha. Tako bomo ohranili čim več hranil.
V zadnji minuti kuhanja dodamo nasekljan česen, sol, poper, kurkumo/curry. Ko je jed gotova, dodamo kvalitetno hladno stiskano bio ekstra deviško oljčno olje ali kokosovo mleko ter peteršilj. Spasiramo s paličnim ali drugim mešalnikom v gladko juho. Pri tej jedi kokosovo mleko niti ni potrebno, juha je brez njega zelo okusna, zato sama dodam le oljčno olje.
Glavnati ohrovt in njegove koristi za zdravje
Ohrovt, ki sodi v družino križnic, je pravzaprav »super zelenjava«. Če skrbimo za zdravje, bi ga morali uživati redno, večkrat tedensko.
Ohrovt že dolgo velja za zelo učinkovitega pri boleznih pljuč in prsnega koša. Kuhan ohrovt so uporabljali tudi za lajšanje vnetnih bolezni prebavnega trakta, povezanega s cirozo jeter.
Danes je ohrovt eno od desetih najbolj zdravih živil: uporablja se pri prehrani za hujšanje, je znan po svojih antioksidativnih lastnostih in ga priporočajo zaradi visoke vsebnosti vlaknin in elementov v sledovih.
Je zelo dober vir vitamina C, ki ščiti kožo, celi rane, ščiti celice pred prezgodnjim staranjem zaradi prostih radikalov in krepi delovanje imunskega sistema. Vsebuje tudi jod, fosfor, kalcij, magnezij, mangan, žveplo ter vitamine A, E, B in K. Flavonoidi ter vitamini A, C in E v ohrovtu delujejo kot močni antioksidanti, ki varujejo celice pred poškodbami ter gasijo oksidativni stres. Za protivnetno učinkovanje so zaslužne omega 3-maščobne kisline.
Ohrovt je koristen pri različnih dispeptičnih motnjah (zgaga, hiatalna kila, regurgitacija, hepatobiliarna dispepsija). Blaži bolečine zaradi želodčnih razjed, dvanajstnika in gastritisa.
Ohrovt naravno uravnava delovanje prebavnega trakta.
Je odličen vir kalcija, ki je ključnega pomena za zdravje kosti, krčenje mišic, uravnavanje arterijskega krvnega tlaka, celjenje ran in prenos signalov v živčevju.
S kalijem, ki ga prinaša, ohrovt zmanjšuje tveganje za bolezni srca in ožilja.
S povišano vsebnostjo vitaminov in mineralov, dobro vpliva tudi na slabokrvnost.
Lokalna uporaba surovega ohrovta pomaga pri celjenju ran in lajša revmo, glavobole, bolečine pri išiasu in boleče sklepe.
Je zelo dober, če ga vključimo v prehrano pri hujšanju, saj ima malo kalorij in mnogo hranil.
Tako kot vse križnice, vpliva na razstrupljevalne poti v jetrih in podpira razstrupljanje.
Komentarji
Še ni komentarja.