KISLO ZELJE S FIŽOLOM (RECEPT)
Danes delim z vami zelo zdrav in okusen recept, ki bi moral, če skrbimo za svoje zdravje, biti pozimi redno na naši mizi. Pripravljen je v manj kot 5 minutah.
Če grem na izlet, v hribe, na sestanek in vem, da v času kosila ne bom doma, da bi si lahko pripravila obrok, je to ena od jedi, ki si jih nesem seboj, v stekleni posodi. Na ta način zelo dobro poskrbim, da je moje telo nahranjeno, sito, zadovoljno in polno hranil… Tako tudi vam ni potrebno biti odvisni od raznih menz, nezdravih malic in hitre hrane. Lahko si ga nesete v službo za malico.
Morda se recept ne zdi nič posebnega, vendar je zdrav, okusen in izjemno enostaven. Dobro je, da posvetite tudi kanček pozornosti zdravi pripravi te jedi.
Zelje sodi v družino križnic, vsebuje veliko žvepla, vitaminov, mineralov, encimov in drugih hranil. Deluje izrazito razstrupljevalno, kar je zelo dobra pomoč, ko hujšamo ali se zdravimo.
SUROVO kislo zelje pa vsebuje poleg vseh teh hranil, ki naše telo nahranijo, tudi zdrave probiotike in prebiotike – seveda, če ga nismo segrevali nad 40 stopinj C in če ni bilo pasterizirano.
Kako kupimo zdravo kislo zelje
Kot pri vsakem nakupovanju hrane, imamo tudi pri kislem zelju možnost izbrati zdravo različico od manj zdrave.
Vedno pazite, da kupite kislo zelje, ki ni bilo pasterizirano (to pomeni, da niso uničili dobrih mikroorganizmov s segrevanjem), da je surovo in da vsebuje naravno, nejodirano, nerafinirano sol. Naše telo dojema rafinirano, jodirano sol, kot še en toksin, ki ga zagotovo ne potrebujete, če skrbite za svoje zdravje.
Super bi bilo tudi, če bi kislo zelje, ki ga uživamo, ne bilo kisano v plastičnih sodih, saj xenoestrogeni iz plastike zastrupljajo naše telo, motijo delovanje hormonov, endokrinih žlez in poskrbijo, za presežke slabega estrogena v telesu, ki vodi do hormonskih motenj in s tem povezanih simptomov ter bolezni. Poleg tega si tudi ne želite, da bi bilo vaše telo obremenjeno s še več BPA in BPS, ftalati in drugimi toskičnimi substancami iz plastike.
Hrana, ki najbolj pritegne tovrstne toksine iz plastike, je vsa hrana, ki je kisla, mastna ali slana.
Jaz grem na tržnico s svojo stekleno posodo, kamor mi branjevka natehta kislo zelje, skupaj z zeljnico. Tako ne le, da poskrbim zase, ampak tudi ne obremenjujem okolja s še več plastične embalaže.
Na kaj moramo paziti, ko pripravljamo kislo zelje
Zelo pomembno je, da če ste se že potrudili in našli dober vir zdravega kislega zelja, ki ni bilo v stiku s plastiko in ni bilo pasterizirano, da ga ne segrevate nad 40 stopinj celzija. S segrevanjem uničite ne le encime, ki pomagajo pri prebavi, ampak tudi probiotike, ki poskrbijo za dobro črevesno floro.
Sestavine za eno porcijo:
- 1 manjša ali srednje velika čebula
- Nekaj žlic fižola
- Dve pesti ekološkega surovega kislega zelja, z malo zeljnice
- 2 žlici gheeja (ali 1 žlica gheeja iz bio masla in 1 žlica bio hladno stiskanega, ekstra deviškega oljčnega olja)
- Kumina v prahu
- Strok česna ali česen v prahu
- poper po želji
Priprava
Na gheeju oz. oljčnem olju prepražimo čebulo, da na postekleni. Proti koncu dodamo nasekljan česen in kumino v prahu. Dodamo nekaj žlic domačega, doma skuhanega eko fižola in zagrejemo. Odstavimo od ognja in dodamo surovo kislo zelje. Nič več ne segrevamo, temveč le dobro premešamo fižol in zelje. Temperatura jedi je ravno prava za uživanje.
Pa dober tek!
Komentarji
Še ni komentarja.