Vzroki in rešitve za nespečnost

Nespečnost – ključne stvari, ki jih je potrebno upoštevati
Če imate težave z nespečnostjo, potem veste, kako resna je težava, da ne spite dobro. Občutek imate, da se svet okrog vas ruši, ko ne morete spati 6-8 ur skupaj, v dobrem, globokem REM spanju. Vaše poklicno in družinsko življenje trpita.
Današnji članek se bo dotaknil nekaj “ključnih” stvari, ki jih je potrebno upoštevati pri reševanju nespečnosti.
Vzroki za nespečnost so lahko sladkor, alkohol in kofein
Za začetek si zapomnite, da je prebujanje, po nekaj urah spanja in nezmožnost, da bi zaspali nazaj, pogosto rezultat tistega, kar ste jedli ali pili več ur prej. Veliko sladkorja, alkohol, zelo začinjena hrana in seveda kofeinske pijače, so pogosti krivci.
Težka, količinsko preobilna večerja, prepozno zvečer
Prav tako je lahko vzrok za nespečnost, obilen obrok, prepozno zvečer, ki se do začetka spanja ni mogel v celoti prebaviti. Zato priporočam, da je zadnji obrok lažje prebavljiv, količinsko manjši, pojeste pa ga vsaj 3 ure pred spanjem.
Stres je še en dejavnik nespečnosti
Visoka stopnja stresa skozi ves dan, je lahko tudi eden od dejavnikov, da ne moremo zaspati ali da je naš spanec moten. Velikokrat smo skozi dan v hudem stresu, potem pa nerealno pričakujemo, da se bo naš sistem sam od sebe umiril, mi pa bomo čudovito in krepčilno spali. Žal so takšna pričakovanja nerealna in potrebno je, da vnaprej preprečimo, z različnimi tehnikami in orodji, da do visoke ravni stresa sploh ne pride.
Za motnje spanja je lahko krivo tudi pomanjkanje hranil
Če imate pomanjkanje kroma, vanadija, mangana in drugih hranilnih snovi, lahko v nekaj urah doživite hipoglikemični skok, ko se nenadoma zbudite in ne morete več ponovno zaspati.
Hormoni, ki jih imenujemo »veseli hormoni« in vodijo v počitek.
Eden od teh hormonov je serotonin, na katerega delujejo antidepresivi, kot je Prozac. Naše telo proizvaja serotonin iz aminokisline triptofan. Na žalost, ko se staramo ali se soočamo s preveč stresa, raven serotonina trpi.
Na desetine študij je pokazalo, da nizke ravni triptofana vodijo do nespečnosti, do občutka nespočitosti, zjutraj po prebujanju, nezmožnosti spanja skozi celo noč, ležanja v postelji, gledanja na uro in čakanja na spanec.
Zadnjega četrt stoletja je na desetine študij dokazalo, da ta aminokislina pri mnogih vpliva na odličen spanec, brez stranskih učinkov ali občutij »mačka« naslednji dan.
Dejstvo je, da imajo ljudje čez dan boljšo duševno jasnost. Poleg tega izboljšuje dnevno depresijo, PMS, fibromialgijo in anksioznost, kot tudi niža hrepenenje po ogljikovih hidratih, prenajedanje in celo pomaga pri predelavi alkohola v telesu.
Z vidika Funkcionalne Medicine, je pomembno vedeti, da lahko tudi pomanjkanje vitamina B6 ali cinka prispeva k nespečnosti. Pogost primanjkljaj vitamina B6 vas lahko ohranja budne celo noč ali pa nizka vsebnost cinka povzroči nesposobnost pretvorbe B6, ki je potreben, da lahko triptofan deluje.
Če imate povišano organsko kislino, kot je kynurenatna kislina in nizek triptofan, je lahko korekcija vitamina B6 vse, kar potrebujete. In ne pozabite, da ostanki plastike v našem telesu, znižajo cink, ki je potreben v encimu, za pretvorbo B6 v njegovo aktivno obliko, da lahko nato pretvori triptofan v serotonin.
Žal je med nami ogromno ljudi, ki trpijo zaradi nespečnosti in bi jim lahko pomagali, če bi le njihov zdravnik razumel pomen hranilnih snovi in biokemije.
Potrebno je le poiskati vzrok od vzroka.
Ne pozabite, da tako, kot je serotonin pomemben za spanje in razpoloženje, večina serotonina ni narejena v možganih.
95% serotonina proizvede naše črevesje!
Če črevesje ni zdravo, tudi mi nismo zdravi. Če vas mučijo vetrovi, napihnjenost, izmenična driska in zaprtje ali druge črevesne težave, potem so lahko vaši napori reševanja težav z nespečnostjo nesmiselni, dokler ne popravite črevesja.
Smiselno je poiskati zdravnika, ki razume verjetne vzroke nespečnosti in ve, kako narediti prava testiranja, da odkrije, kaj je treba popraviti.
Res je lahko tako preprosto.
VIRI
- Schmidt HS, L-tryptophan in the treatment of impaired respiration in sleep, Bull Eur Physiopathol Respir, 19; 6:625-9, 1983
- Demisch K, et al, Treatment of severe chronic insomnia with Ltryptophan: results of a double-blind cross-over study, Pharmocopsychiatry, 20; 6:242-4, 1987
- Hartmann E, Effects of L-tryptophan on sleepiness and on sleep, J Psychiatr Res, 17; 2:1-7-13, 1982
- Ashley DV, et al, Evidence for diminished brain 5-hydroxytrptamine biosynthesis in obese diabetic and non-diabetic humans, Am J Clin Nutr, 42; 6:1240-5, 1985
- Riemann D, et al, The tryptophan depletion test: impact on sleep in primary insomnia – a pilot study, Psychiatry Res, 109; 2:129-35, 2002
- Schneider-Helmert D, et al, Evaluation of L-tryptophan for treatment of insomnia: a review, Psychopharmacol (Berl), 89; 1:1-7, 1986
Komentarji
Še ni komentarja.